Dióda vyzerá ako na obrázku vyššie a je dodávaná v rôznych veľkostiach. Zvyčajne majú čierne valcové telo, ktoré má na jednom konci prúžok, ako aj vystupujúce vodiče, ktoré nám umožňujú pripojiť ho do obvodu.

Dióda umožňuje prúdenie prúdu iba jedným smerom. Ak si predstavíme vodovodné potrubie s nainštalovaným výkyvným ventilom. Keď voda preteká potrubím, otvorí krídlovú bránu a bude ďalej pretekať. Ak však voda zmení smer, voda zatlačí bránu a zabráni jej prúdeniu. Voda teda môže prúdiť iba jedným smerom.

voda preteka

Pruhovaný koniec je spojený s mínusom a čierny koniec s plusom, aby fungoval ako vodič. To umožňuje prúdenie prúdu, nazývame to predpätie. Ak diódu preklopíme, bude fungovať ako izolátor a prúd nemôže pretekať.

Elektrina je tok voľných elektrónov medzi atómami. Medené drôty používame, pretože meď má veľa voľných elektrónov, čo uľahčuje prechod elektriny. Gumu používame na izoláciu medených drôtov a udržiavame nás v bezpečí, pretože guma je izolátor, čo znamená, že jej elektróny sú držané veľmi pevne, a preto sa nemôžu pohybovať medzi atómami.

Ak sa pozrieme na základný model atómu kovového vodiča, máme jadro v strede a to je obklopené množstvom orbitálov, kde nájdeme elektróny. Každá orbita obsahuje maximálny počet elektrónov a elektrón musí mať určité množstvo energie, aby mohol byť prijatý na orbitu. Najviac energie majú elektróny umiestnené najďalej od jadra. Vonkajšia orbita je známa ako valenčná a vodič má na svojej valenčnej orbite 1 až 3 elektróny.

Vo vnútri diódy máme dva vodiče, anódu a katódu, ktoré sa pripájajú k tenkým platniam. Medzi týmito doskami sa nachádza vrstva dopovaného kremíka typu P na strane anódy a vrstva dopovaného kremíka typu N na strane katódy. Cele je to uzavreté v živici na izoláciu a ochranu materiálov.

Tieto dva materiály sa spájajú a vytvárajú P-N spojenie. V tejto oblasti sa niektoré prebytočné elektróny zo strany typu N presunú, aby obsadili otvory na strane typu P. Táto migrácia vytvorí bariéru s nahromadením elektrónov a dier na opačných stranách. Elektróny sú záporne nabité a diery sa preto považujú za kladne nabité. Takže nahromadenie spôsobuje mierne záporne nabitú oblasť a mierne kladne nabitú oblasť. To vytvára elektrické pole a zabraňuje pohybu väčšieho množstva elektrónov. Potenciálny rozdiel v tejto oblasti je približne 0,7 V v typických diódach.

Keď pripojíme zdroj napätia cez diódu s anódou (Typ P) pripojenou ku kladnému pólu a katódou (N) pripojenou k zápornému pólu, vytvorí sa predpätie a umožní tok prúdu. Zdroj napätia musí byť väčší ako 0,7V.

Viac


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nemôžete kopírovať obsah tejto stránky