Arduino Uno : je open-source doska mikrokontroléra založená na mikrokontroléri Microchip ATmega328 vyvinutá spoločnosťou
Doska mikrokontroléra je vybavená sadami digitálnych a analógových vstupno/výstupných (I/O) kolíkov, ktoré môžu byť prepojené s rôznymi rozširujúcimi doskami (štítmi) a inými obvodmi. Napr. aj :


Doska má 14 digitálnych I/O pinov (šesť výstupov), 6 analógových I/O pinov a je programovateľná pomocou Arduino IDE (Integrated Development Environment) cez USB kábel typu B. Môže byť napájaný káblom USB alebo valcovým konektorom, ktorý akceptuje napätie medzi 7 až 20 voltami! Má rovnaký mikrokontrolér ako doska Arduino Nano
. ATmega328 na doske je dodávaný s predprogramovaným bootloaderom, ktorý umožňuje nahrať doň nový
kód
bez použitia externého hardvérového programátora. Uno komunikuje pomocou pôvodného protokolu STK500 a nepoužíva sériový čip FTDI USB-to-UART. Namiesto toho používa Atmega16U2 ( tiež Atmega8U2 až po verziu R2) naprogramovaný ako prevodník – na sériový port.

Vysvetlenie pojmov :
Protokol :
je v informačnej konvencii alebo štandarde, podľa ktorého prebieha elektronická komunikácia a prenos dát medzi dvoma koncovými telesami (reálne najčastejšie počítače). V najjednoduchšej podobe protokol definuje pravidlá riadiacej syntaxe, sémantiku a synchronizáciu vzájomnej komunikácie. Protokoly formy byť vyvolané hardwarovo, softvérové alebo kombináciu obidvoch.
STK500 :
je označenie programovacieho protokolu. Programátor STK500 nám poskytuje virtuálne informácie prostredníctvom odkazu. V dnešnej dobe sa najčastejšie používa USB port. Na USB port sa pridá prevodník FTDI RS232, ktorý z dvojlinkového signálu konektoru USB urobí sériovú linku RS232, cez ktorú sa potom pripojí. Keďže RS232 je pripojený ku káblu AVR ISP, je k dispozícii mikroprocesor ATmega8535 a ISP je vybavený firmvérom STK500.
Sériový port :
je digitálne dátové komunikačné rozhranie, ktoré často používajú počítače a periférne zariadenia, kde sa informácie prenášajú sekvenčne, bit po bite, pričom sa posiela jeden bit naraz, na rozdiel od paralelného portu, ktorý posiela niekoľko bitov súčasne. To znamená iné rozhrania (ako je Ethernet, FireWire a USB) odosielajú dáta ako sériový tok. Sériové porty sa však stále často používajú v aplikáciách, ktoré vyžadujú jednoduché, nízko rýchlostné rozhrania, ako sú systémy priemyselnej automatizácie, vedecké prístroje alebo niektoré priemyselné zariadenia.
Open source :
je zdrojový kód, ktorý je voľne dostupný na prípadné úpravy a redistribúciu. Produkty zahŕňajú povolenie používať zdrojový kód, dizajnové dokumenty alebo obsah produktu. Model s otvoreným zdrojom je decentralizovaný model vývoja softvéru, ktorý podporuje otvorenú spoluprácu. Hlavným princípom vývoja softvéru s otvoreným zdrojovým kódom je peer produkcia, pričom produkty ako zdrojový kód, plány a dokumentácia sú voľne dostupné verejnosti.

Pridaj komentár