RX-TX-prebeha-komunikácia

Arduino Uno : je open-source doska mikrokontroléra chip založená na mikrokontroléri Microchip ATmega328 vyvinutá spoločnosťou Arduino Doska mikrokontroléra je vybavená sadami digitálnych a analógových vstupno/výstupných (I/O) kolíkov, ktoré môžu byť prepojené s rôznymi rozširujúcimi doskami (štítmi) a inými obvodmi. Napr. aj :

Ultrazvukový senzor HC-SRO4
1 kanálový 5V reléový modul

Doska má 14 digitálnych I/O pinov (šesť PWM výstupov), 6 analógových I/O pinov a je programovateľná pomocou Arduino IDE (Integrated Development Environment) cez USB kábel typu B. Môže byť napájaný káblom USB alebo valcovým konektorom, ktorý akceptuje napätie medzi 7 až 20 voltami! Má rovnaký mikrokontrolér ako doska Arduino Nano nano icon . ATmega328 na doske je dodávaný s predprogramovaným bootloaderom, ktorý umožňuje nahrať doň nový kód bez použitia externého hardvérového programátora. Uno komunikuje pomocou pôvodného protokolu STK500 a nepoužíva sériový čip FTDI USB-to-UART. Namiesto toho používa Atmega16U2 ( tiež Atmega8U2 až po verziu R2) naprogramovaný ako prevodník – USB 2 na sériový port.

arduino-uno

Vysvetlenie pojmov :

Protokol :

je v informačnej konvencii alebo štandarde, podľa ktorého prebieha elektronická komunikácia a prenos dát medzi dvoma koncovými telesami (reálne najčastejšie počítače). V najjednoduchšej podobe protokol definuje pravidlá riadiacej syntaxe, sémantiku a synchronizáciu vzájomnej komunikácie. Protokoly formy byť vyvolané hardwarovo, softvérové alebo kombináciu obidvoch.

STK500 :

je označenie programovacieho protokolu. Programátor STK500 nám poskytuje virtuálne informácie prostredníctvom odkazu. V dnešnej dobe sa najčastejšie používa USB port. Na USB port sa pridá prevodník FTDI RS232, ktorý z dvojlinkového signálu konektoru USB urobí sériovú linku RS232, cez ktorú sa potom pripojí. Keďže RS232 je pripojený ku káblu AVR ISP, je k dispozícii mikroprocesor ATmega8535 a ISP je vybavený firmvérom STK500.

Sériový port :

je digitálne dátové komunikačné rozhranie, ktoré často používajú počítače a periférne zariadenia, kde sa informácie prenášajú sekvenčne, bit po bite, pričom sa posiela jeden bit naraz,​ na rozdiel od paralelného portu, ktorý posiela niekoľko bitov súčasne. To znamená iné rozhrania (ako je Ethernet, FireWire a USB) odosielajú dáta ako sériový tok. Sériové porty sa však stále často používajú v aplikáciách, ktoré vyžadujú jednoduché, nízko rýchlostné rozhrania, ako sú systémy priemyselnej automatizácie, vedecké prístroje alebo niektoré priemyselné zariadenia.

Open source :

je zdrojový kód, ktorý je voľne dostupný na prípadné úpravy a redistribúciu. Produkty zahŕňajú povolenie používať zdrojový kód, dizajnové dokumenty alebo obsah produktu. Model s otvoreným zdrojom je decentralizovaný model vývoja softvéru, ktorý podporuje otvorenú spoluprácu. Hlavným princípom vývoja softvéru s otvoreným zdrojovým kódom je peer produkcia, pričom produkty ako zdrojový kód, plány a dokumentácia sú voľne dostupné verejnosti.

RX-TX-prebeha-komunikácia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nemôžete kopírovať obsah tejto stránky